homify 360°: dom na Jurze | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: dom na Jurze

Alicja Olko Alicja Olko
project Nowoczesny salon od Kropka Studio Nowoczesny
Loading admin actions …

W Skarżycach, koło Zawiercia, w województwie śląskim, wzniesiono wyjątkowy dom jednorodzinny, który doskonale komponuje się z idylliczną w tym regionie naturą. Architekci z firmy Kropka Studio stworzyli budynek z wyjątkowych materiałów i o specyficznej charakterystyce, nawiązującej do dziewiczego otoczenia.

Wybierzcie się z nami w podróż do Skarżyc i zobaczcie niekonwencjonalny projekt polskich architektów, który przyniósł im wiele nagród i wyróżnień.

Sceniczne tło

project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny

Podłużna działka znajduje się na lekko spadzistym terenie, w okolicy, którą cechuje niczym niezmącona natura, zielone lasy, rozciągające się po horyzont pola, oraz falujące pagórki. Jest to region typowo rolniczy, gdzie budynki rozsiane są rzadko po okolicy- gdzieniegdzie krajobraz naznaczają stary kościół, opuszczone ruiny stodoły, a w oddali widać zamek Ogrodzieniec.

Zamierzeniem architektów była całkowita inkorporacja tego domu jednorodzinnego w idylliczne otoczenie, oddanie wiejskiego charakteru regionu oraz nawiązanie do jego kolorystyki. Udało im się to osiągnąć dzięki stworzeniu budynku o prostym, powszechnym dla okolicy kształcie oraz z materiałów, które łatwo znaleźć można w otoczeniu. Zaowocowało to płynną integracją architektury z naturą.

Projekt dachu

project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny

Na zdjęciu widać główny budynek, który stanowi centrum życia rodzinnego. Kształt dachu jest kwintesencją prostoty, jego projekt jest daleki od eksperymentów i bazuje na tradycyjnym designie. Co jest jednak zupełnie wyjątkowe w tym projekcie, to użycie materiałów. Dach wykonano z blach tytanowo-cynkowych połączonych ze sobą techniką na rąbek stojący, co oznacza specyficzne połączenie poszczególnych płatów blach w taki sposób, alby osiągnąć wizualny efekt, jak ten widoczny na zdjęciu. Technikę tę stosuje się przy nachyleniu dachu o wartości 25 stopni. Przy takim nachyleniu dach na rąbek stojący jest wystarczająco szczelny, bez konieczności użycia dodatkowych środków. Blachy tytanowo-cynkowe są także niezwykle trwałe i odporne- szacuje się, że trwałość tego materiału wynosi od 80 do 120 lat bez konserwacji!

Obejrzyj inne wyjątkowe projekty dachów w Katalogu Inspiracji 10 dachów o wyjątkowych i oryginalnych kształtach .

Energooszczędność

project Nowoczesne okna i drzwi od Kropka Studio Nowoczesny

W projekcie tego domu położono duży nacisk na pozytywne użycie energii cieplnej. Okna wykonane zostały z potrójnej warstwy szyb, przez co znacznie przyczyniają się one do odpowiedniej izolacji ciepła. Potrójne warstwy izolacyjne są w dzisiejszych czasach standardem w projektowaniu domów, jednak także przy okazji remontu warto wziąć ten zabieg architektoniczny pod uwagę, ze względu na szerokie spektrum zalet, jakie za sobą niesie. Przede wszystkim należy do niego podniesienie komfortu mieszkania, a także znaczne obniżenie kosztów ogrzewania.

Tym, co jest główną specyfiką tego domu, jest jego fasada, wykonana z gabionu, czyli prostopadłościennych koszy wykonanych z prętów i siatki stalowej, wypełnionych kamieniami lub żwirem. Element ten znany jest nam zwłaszcza z poboczy dróg, zwłaszcza tych na skarpach, gdzie stosuje się go do uniemożliwienia spadania kamieni i gruzu na jezdnię. Od niedawna gabion wykorzystuje się także w architekturze, jako element ozdobny. W tym przypadku zintegrowano go ze specjalnym systemem grzewczym, co sprawia, że jest to nie tylko atrakcyjny wizualnie sposób projektowania fasady, ale także zabieg o efekcie energooszczędnym. Zastosowanie gabionu nadaje budynkom indywidualny charakter, gdyż kamienie wypełniające siatkowe kosze różnią się od siebie kształtem i kolorem. Zamiast kamieni użyć można też innych materiałów, jak na przykład szkła, co wywoła jeszcze bardziej niekonwencjonalny efekt.

Garaż

project Nowoczesny garaż od Kropka Studio Nowoczesny

Dom składa się z dwóch części mieszkalnych, połączonych ze sobą garażem na dwa auta. Zarówno jej zadaszenie, jak i tylna ściana wykonane zostały z drewnianych listw, ułożonych równolegle do siebie. Ta specjalna, ażurowa struktura nie zapewnia ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale jednak samochody osłonięte są dzięki pobocznym ścianom. Sposób ułożenia drewnianych listw zapewnia za to ciekawy optyczny efekt.

Rozkład pomieszczeń

project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny

Na parterze znajduje się przestronna przestrzeń mieszkalna, z salonem, kuchnią oraz sypialnią z osobną łazienką oraz garderobą. Na pierwszym piętrze znajdują się kolejne dwie sypialnie oraz niewielka łazienka.

Otwarta przestrzeń

project Nowoczesny salon od Kropka Studio Nowoczesny

Wkraczając do domu, zostajemy przytłoczeni otwartością przestrzeni mieszkalnej. Niesamowicie wysokie ściany oraz wysoki sufit sprawiają, że będąc w tym salonie ma się wrażenie przebywania w katedrze. Wyjątkowa wielkość tego pokoju sprawia, że nie tylko czujemy się wolni i możemy w nim swobodnie oddychać, ale także mamy niezwykle szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o wystój i dekoracje. Miejsce do relaksu umieszczono w rogu, nadając temu obszarowi przytulny i domowy charakter. Element dekoracyjny stanowią lampy w stylu industrialnym, zwisające z sufity na różnych wysokościach, nadając pomieszczeniu przestrzenny wymiar.

Zobacz więcej mebli i elementów dekoracyjnych w stylu industrialnym wykonanych w Polsce, klikając tutaj.

Wystrój wnętrza

project Nowoczesna kuchnia od Kropka Studio Nowoczesny

Otwarta przestrzeń została rozgraniczona dzięki umieszczeniu w jednej jej części kuchni. Jej tylna ściana została zapełniona drewnianymi szafkami pomalowanymi na biało tak, aby wtapiały się one w kolor ściany. Obszar kuchni oddzielono drewnianym blatem, zakrywającym urządzenia kuchenne i stanowiącym granicę pomiędzy nimi a jadalnią. Niewielki stół o drewnianym blacie i czarnych nogach otoczony został krzesłami w różnym stylu, kolorystycznie jednak komponującymi się z charakterem wnętrza.

Niewielkie trójkątne wgłębienie po lewej stronie stanowi obszar do pracy i pełni funkcję domowego biura. Dzięki umieszczeniu go tuż przy oknie, jest ono odpowiednio oświetlone i zapewnia piękny widok na okolicę.

Przestronna łazienka

project Nowoczesna łazienka od Kropka Studio Nowoczesny

Łazienka znajduje się na parterze i spełnia wszystkie wymagania, jakie można mieć w stosunku do tego pomieszczenia w nowoczesnym domu. Jest ono przestronne i w pełni funkcjonalne. Tym, co szczególnie rzuca się w oczy, jest powszechne użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno bambusowe, szkło i biała ceramika. Owalna wanna zachęca do błogich kąpieli, a praktycznie niewidzialny prysznic podwieszono pod sufitem, do minimum redukując zużycie przestrzeni. Tak jak w salonie, także tutaj element dekoracyjny stanowią fantazyjne lampy.

Schody

project Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Kropka Studio Nowoczesny

Łączące dwa poziomy schody stanowią swoistą ozdobę, rzeźbę we wnętrzu tego domu. Nowoczesny kształt komponuje się z charakterem wystroju, a tradycyjne materiały, takie jak drewno, nawiązują do zewnętrznego otoczenia. Schody wzniesione zostały na wydzielonym skrawku z kamienia, który odseparowuje ich obszar od pozostałej części pomieszczenia.

Domu jednorodzinnego w Skarżycach jest owocem niezwykle przemyślanego, spójnego i harmonijnego konceptu architektów z Kropka Studio. Przepięknie wpisuje się w idylliczny krajobraz tej części Śląska, jest jednocześnie nowoczesny, ale w swej formie także bardzo tradycyjny, co jest kombinacją niełatwą do osiągnięcia. Obrazuje współczesny polski design w oryginalny i niekonwencjonalny sposób- oby więcej takich projektów!

Co myślicie o tym domu? Podoba Wam się z zewnątrz czy w środku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu