10 najsolidniejszych domów murowanych! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 najsolidniejszych domów murowanych!

homifyPL homifyPL
Nowoczesne domy od IOX Architekten GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Setki lat temu Kazimierz Wielki zastawszy Polskę drewnianą uczynił ja murowaną. Choć dzisiaj często wraca się do drewnianych konstrukcji, jednak murowane zabudowania zawsze będą świadczyły o stałości i solidności konstrukcji. Powszechne polskie rozumienie, iż dom musi być solidny i masywny, stawia murowane konstrukcje w pierwszym rzędzie przed powszechnymi na zachodzie, w Kanadzie czy Skandynawii domami budowanymi z drewna. Tam gdzie przywiązanie do jednego miejsca zamieszkania jest mniejsze, nie przywiązuje się tak szerokiej wagi do trwałości budowli. Stosuje się częściej konstrukcje szkieletowe, które buduje się łatwiej i szybciej. Szybciej się także takie domy rozbiera. U nas jednak domy murowane traktuję się jako inwestycję wielopokoleniową, której nie strasznie zawieje i huragany. Dom postawiony raz ma pełnić swoją role przez kilka pokoleń. Współcześnie mnogość rozwiązań pozwala na projektowanie domów murowanych w najróżniejszych odsłonach. Tradycyjna cegła znajduje współcześnie wiele zamienników w postaci betonu komórkowego, gipsowych bloczków czy betonowych prefabrykatów.

Tradycyjny klinkier

LIDZBARK WARMIŃSKI od D C K
D C K

LIDZBARK WARMIŃSKI

D C K

Cegła klinkierowa od zawsze kojarzyć się będzie z ciepłem rodzinnego domu. Domu murowanego z cegły klinkierowej nie zastąpią pustaki czy beton. Wypalana w piecu nieodzownie robi wrażenie cieplejszej i przyjemniejszej. Domy murowanej z cegły klinkierowej to inwestycje na lata, gdyż tworzywo to jest odporne na wilgoć i zanieczyszczenia zewnętrzne. Ściany są akustyczne i utrzymują ciepło. Powyższy projekt domu murowanego z miłością do koloru cegieł nie pozostawia także niedosytu w postaci dachu. Ten kryty dachówka ceramiczną w kolorze ceglastym pozostaje w korespondencji z elewacją budynku.

Kolorowa renowacja

Jak odrestaurować stary dom? Domy murowane, szczególnie te sprzed lat często nie zachwycają i samo odnowienie cegły nie wystarczy by dodać im młodości. Tak odważne posunięcie, jakim jest zabawa z kolorowym opasaniem, stworzyła zdumiewający efekt. Dawniej smutny dom nabrał niespotykanego blasku, wyróżnia się na tle okolicznych zabudowań. Całą metamorfozę domu murowanego koniecznie do prześledzenia tutaj.

Kamienny domek z nowoczesną plombą

La Croisee Rustykalne domy od CCD Architects Rustykalny
CCD Architects

La Croisee

CCD Architects

Domy murowane z kamienia rodem z brytyjskich wrzosowisk, to propozycja dla lubiących wiejski klimat i nieco średniowieczną oprawę. Jeżeli domy murowane współcześnie mają przypominać te sprzed lat i być zarazem nieco nowocześniejsze trzeba je przełamać designerskim detalem. Tutaj została zaprojektowana plomba, która może pełnić rolę wiatrołapu, przedpokoju lub małej oranżerii. Przeszklony dach sprawia, iż z wnętrza domu murowanego widzimy niebo. Połączenie zimnego kamienia ze szkłem i aluminium sprawia, iż dom murowany w takim wydaniu to nowoczesna wersja zabudowań prosto z wichrowych wzgórz.

Murowany dom, murowany komin

Komin z wyeksponowaną cegłą to bardzo efektowne posunięcie. Tradycyjnie murowany komin jest często wykorzystywany w dzisiejszym budownictwie. Podobnie trwały jak ten z innych tworzyw, jednocześnie daje bardzo ładny efekt. Powyższy dom murowany, który w całości jest otynkowany, cegłę pozostawia jedynie na kominie. Podkreśla tym samym go wizualnie i sprawia wrażenie jakby był osią nośną całego domu. Mimo, iż dom murowany w swojej formie jest bardzo klasyczny, to ten w prezentowanym wydaniu robi wrażenie wyjątkowe.

Czarna elegancja

Dom jednorodzinny / perspektywa 2 Minimalistyczne domy od Easst.com Minimalistyczny
Easst.com

Dom jednorodzinny / perspektywa 2

Easst.com

Kolor czarny zawsze kojarzy się z elegancją i dostojnym charakterem. Czarna może być także cegła, z której wybudujemy domy murowane. Niekoniecznie klasyczna pomarańczowa, w tym wydaniu świetnie łączy się ze szkłem oraz kolorem stolarki okiennej. Domy murowane, które odbiegają kolorystycznie od tradycyjnej barwy cegły, to nowy sposób nowoczesne oddanie klasyki. Dom tak zaprojektowany podkreśla swój trwały charakter oraz wprowadza nutę innowacyjną w klasyczne murowane budownictwo.

Czerwona cegła zawsze w modzie.

Optymalny plus premium #4 Minimalistyczne domy od INDEA Minimalistyczny
INDEA

Optymalny plus premium #4

INDEA

Dom murowany z czerwonej cegły nigdy nie ustąpi najbardziej innowacyjnym rozwiązaniom. Ten projekt, prezentowany powyżej, zadbał o to by układ cegieł nie był tradycyjny. Wykorzystuje różne jej wielkości i położenie tworząc bardzo efektowną ścianę. W połączeniu z nowoczesną okładziną dachu domy murowane w takim wydaniu przypominają nieco zabudowania gospodarcze. Styl ten bardzo mocno zakorzeniony w gospodarczej kulturze wsi zyskuje obecnie bardzo wielu zwolenników. Podobne projekty możecie zobaczyć na stronie krakowskich architektów z indea.

Szara cegła, czerń i antracyt

willa w aninie Nowoczesne domy od Marek Rytych Nowoczesny
Marek Rytych

willa w aninie

Marek Rytych

Zestawienie tych trzech barw nie musi koniecznie tworzyć efektu rodem z kopalni węgla kamiennego. Tym razem szara cegła wespół w czarną elewacja i antracytowymi oknami, tworzy bryłę bardzo nowoczesną. Domy murowane z szarej, delikatnej cegły są nienachalne, w otoczeniu zieleni ogrodu sprawiają wrażenie jakby stanowiły dla niej tło. W takim zestawie wystarczy idealnie zielony trawnik, by stworzyć obraz bardzo plastycznej kolorystycznie przestrzeni. Zwrócić należy także uwagę, iż tylko cześć domu została pozostawiona w szarej cegle, reszta z okładziny w kolorze czarnym, tworzy tym samym z budynku swego rodzaju inspirujący kolaż.

Na wsi z piaskowca

Dom murowany z piaskowca z tradycyjnym drewnianym obelkowanie i spadzistym dachem to tradycyjna propozycja wiejskiej zabudowy. Drewniane okna wespół z dachem krytym gontem lub dachówką podkreśla charakter tego wiejskiego domku. Jeżeli decydujemy się renowację starego domu z piaskowca zadbajmy o odpowiednie ocieplenie. Kamień bowiem nie jest tworzywem tak wdzięcznym jak cegła. Jego struktura jest o wiele chłodniejsza sam zaś jest o wiele bardziej podatny na wilgoć i zabrudzenia. Wybierając domy murowane z piaskowca pamiętajmy o odpowiedniej impregnacji.

Murowany, lecz otynkowany

Domy murowane nie muszą prezentować gołej cegły. Tym bardziej jeżeli są wybudowane z bloczków, betonu komórkowego lub tworzywa, z którego, choć łatwo się buduje, to niekonieczne wygląda na tyle ładnie by zostawić taką elewację w stanie surowym. Stosuje się wtedy tynk, w tym wypadku biały, czyli klasyka sama w sobie. Prosta bryła z kolankowymi oknami to zarazem nowoczesna i klasyczna forma domu murowanego. Ten dom wybudowano w Szwajcarii, gdzie precyzję liczy się ponad wszystko. Jeżeli więc lubimy gdy wszystko jest jak od linijki, to jest to dom murowany dla nas.

Murowana kilkupiętrowa budowla

Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria Nowoczesne domy od Absens architekci Nowoczesny
Absens architekci

Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria

Absens architekci

Domy murowane posiadają trwała konstrukcję, która śmiało może posłużyć do budowania wielokondygnacyjnych domów. Powyższy przykład prezentuje dom wybudowany na skarpie, który posiada kilka poziomów. Po części z podziemia, aż po kondygnacje naziemne wychodzi ze wzgórza bardzo ciekawy architektonicznie budynek. Taki projekt zrealizować można dzięki solidnej murowanej konstrukcji domu murowanego. Aby zaakcentować użycie cegły pozostawiono ją na elewacji komina. Jeżeli cenimy sobie solidność na lata, powinnyśmy skłaniać się ku takim konstrukcjom murowanym.

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu