10 wyjątkowych domów z dachem dwuspadowym!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

10 wyjątkowych domów z dachem dwuspadowym!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 Wiejskie domy od ÁBATON Arquitectura Wiejski
Loading admin actions …

Wyjątkowo często spotykany ze względu na funkcjonalność i ekonomiczne wykonanie. Dach dwuspadowy jest stworzony z dwóch połaci, niekoniecznie symetrycznych. Taki dach jest prosty i tani w wykonaniu, jak również w eksploatacji. Dzięki skośnym połaciom woda deszczowa bez problemu spływa po dachówkach, a zimowe warstwy śniegu nie zalegają na dachu. W zależności od tego pod jakim kątem będą ustawione połacie, tak przestronne i użytkowe będzie poddasze. Możemy doświetlić poddasze oknami połaciowymi lub dodatkową lukuarną - wszystko zależy od tego, czy chcemy mieć dom bardziej tradycyjny, klasyczny, czy wolimy jednak coś nowoczesnego o prostym, ale wysmakowanym kształcie. 

Zazwyczaj planując budowę domu zastanawiamy się nad aranżacją wnętrza i układem ścian, jednak bez dachu – nie byłby to prawdziwy dom. Przedstawiamy 10 przykładów na dach dwuspadowy. 

Asymetryczny

Z przyzwyczajenia myśląc dach dwuspadowy widzimy regularne kształty z dwoma trójkątnymi ścianami bocznymi, czyli szczytami. Jednak rozglądając się po okolicy każdego osiedla domków jednorodzinnych możemy z łatwością zauważyć wiele dachów, które w rzeczywistości są asymteryczne. Taki dach był wyjątkowo popularny w latach 90-tych, kiedy to większość chciała się oderwać od nudnej i topornej stylistyki stosowanej w budownictwie w czasach PRLu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom o najprostszej bryle będzie wyglądał ciekawiej, a odpowiednio dobrane okna pozwolą na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła do wypełnienia wnętrza.

Lukarna

Jeżeli w jakikolwiek sposób chcemy urozmaicić bryłę budynku i zmodyfikować dach dwuspadowy, sensownym rozwiązaniem jest lukarna dwuspadowa, zwana też szczytową, która nie tylko urozmaica bryłę, ale jest również funkcjonalna. Ten typ lukarny jest najczęściej wybierany ze względu na prostą budowę i dużą powierzchnię naświetlenia poddasza. Tak jak w przypadku dachu dwuspadowego, lukarna składa się z dwóch połaci, które łączą się w linii kaletnicy. Lukarna może być większa i mniejsza, w zależności od naszych potrzeb – jest raczej elastycznym i uniwersalnym rozwiązaniem. Właśnie ze względu na to, tak często jest wybierana przy projektowaniu domu.

W domu modułowym

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80 Wiejskie domy od ÁBATON Arquitectura Wiejski
ÁBATON Arquitectura

CASA TRANSPORTABLE ÁPH80

ÁBATON Arquitectura

Chociaż dach dwuspadowy kojarzy się głównie z tradycyjną architekturą, jak widać sprawdza się również w przypadku domów modułowych. W tym przypadku wysokość budynku wynosi 3,5 metra, a w środku znajduje się salon z kuchnią, łazienka i sypialnia. Dom został wykonany z ekologicznego cementu, a w tym przypadku dotyczy to również dachu. Cała konstrukcja jest oparta na drewnianych palach z litego drewna. Dach dwuspadowy jest prostym i popularnym rozwiązaniem nie tylko dla tradycyjnych domów – komponuje się ze współczesną architekturą i  pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w małym domu niż w przypadku płaskiego dachu. 

Symetria i harmonia

DOM ZAMYKANY Nowoczesne domy od KOZIEJ ARCHITEKCI Nowoczesny
KOZIEJ ARCHITEKCI

DOM ZAMYKANY

KOZIEJ ARCHITEKCI

Drewniany dom w lesie to oaza spokoju i spełnienie marzeń wielu z nas. Ten dom jest energooszczędny, o zwartej bryle i z izolowanymi przegrodami. Dach dwuspadowy jest klasyczny, symetryczny, co tworzy harmonijny obraz całości. Jednakowe połacie, które są nachylone pod tym samym kątem tworzą charakterystyczne dla dachu dwuspadowego trójkątne ściany boczne, tzw. szczyty. Dzięki temu dom nie tylko wygląda harmonijnie i symetrycznie, ale łatwo jest odprowadzić wodę i śnieg z dachu oraz doświetlić wnętrze oknami połaciowymi. W tym domu poddasze jest przestronne, pomimo dużego kąta nachylenia – coś w sam raz dla fanów ścian skośnych. 

Nowoczesnie

Oto dom łączący w sobie tradycję i nowoczesność. Również dach nie jest zwykły, pomimo tego, że to po prostu dach dwuspadowy. W tym domu jest on symetryczny, ale przeciwległe połacie są nachylone pod mniejszym kątem, przez co zbliża się kształtem do prostego domu z płaskim dachem, a dzięki temu ściany skośne nie przeszkadzają w urządzaniu wnętrza. Dla rozjaśnienia części na poddaszu wystarczy dodać kilka okien połaciowych, a nie będziemy narzekać na brak naturalnego światła. Jeżeli wahamy się między płaskim dachem, a dachem dwuspadowym, zwanym również dwupołaciowym, to należy się przede wszystkim zastanowić nad tym, co będzie się dobrze komponować z bryłą domu i fasadą.

Prostota

Metamorfoza domu w Bieszczadach Wiejskie domy od deco chata Wiejski
deco chata

Metamorfoza domu w Bieszczadach

deco chata

Górski domek jak z bajki wygląda właśnie tak! Może zazwyczaj wyobrażamy sobie jego mniejszą wersję, ale to jest przykład na dom dla całej rodziny, która lubi odpocząć w otoczeniu natury – również dom jest stworzony z naturalnych materiałów, jak kamień i drewno. W przypadku domu opartego na prostej bryle, czyli właśnie takiego wiejskiego, górskiego domku marzeń, najlepiej sprawdza się dach dwuspadowy. Jest prosty i tani w wykonaniu, a do tego wyśmienicie się komponuje z każdym otoczeniem. Ten projekt został wykonany przez deco chata.

Różne kombinacje

Dach dwuspadowy w domu modułowym widzieliśmy na innym przykładzie, jednak tamten dom jest jednym modułem, a na prezentowanym obok zdjęciu widać połączenie kilku modułów. Dzięki temu otrzymujemy dwa klasyczne domki z dachem dwuspadowym i nowoczesny łącznik. Całość została wykonana z drewna, również w przypadku dachu, który oczywiście wymaga zabezpieczenia. Domek z takim dachem prezentuje się prosto i tradycyjnie, zachowuje urok prawdziwie sielankowego miejsca. 

W różnych stylach

Dom, który ma dach dwuspadowy, jest zakorzeniony w polskim krajobrazie. Niezależnie od stylu – zawsze będzie pasować. Jeżeli chcemy mieć nieco nowocześniejszą aranżację, wystarczy, że zrezygnujemy z okapów i lukarn, przez co dom uzyska modernistyczny, kubistyczny wyraz i przybierze surową i prostą formę bryły. Jeżeli nasz wymarzony dom wygląda bardziej tradycyjnie i swojsko, wystarczy dodanie do takiego dachu lukarny oraz dobranie odpowiedniej elewacji. Tak naprawdę całość zależy główne od tego, jakie poddasze chcemy uzyskać, czy przestronne i użytkowe, czy skromne, ale przytulne.

Z solarami

Dach dwuspadowy jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zainstalować solary, czyli kolektory słoneczne. Oczywiście solary można mieć na każdym typie dachu, jednak dzięki nachyleniu, dach dwuspadowy jest do tego wręcz stworzony, szczególnie jeśli jedna z połaci jest zwrócona w kierunku, który oferuje dużą ilość światła przez większą część dnia. Dzięki kolektorom słonecznym i energii promieni przez nie przetwarzanych można zaoszczędzić spoko na ogrzewaniu. Jednak takie ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie ma również minusy w przypadku miejsc słabo nasłonecznionych, co może dotyczyć nawet większej części kraju w trakcie zimy, kiedy to Słońce pojawia się na niebie na kilka godzin, a często jest pochmurno. Właśnie w tym okresie oszczędności na ogrzewaniu są najistotniejsze, ale nie zawsze można tak podreperować domowy budżet.

Prosty i tani

Dach dwuspadowy jest popularny przede wszystkim ze względu na tanie i proste wykonanie, a poza tym pasuje do większości mniej skomplikowanych brył. Sam w sobie jest tani w eksploatacji i montażu, przez co wygrywa z mniej standardowymi typami dachów. Zarówno w budynkach parterowych, jak i piętrowych będzie się dobrze sprawdzać, ale jeżeli planujemy dobudować kolejne piętro, to warto przemyśleć montaż dachu wcześniej, aby dwukrotnie nie pokrywać wszystkich kosztów. 

Wolicie prosty dach dwuspadowy, czy modernistyczne wariacje?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu