9 niezwykłych domów o nowoczesnych elewacjach! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

9 niezwykłych domów o nowoczesnych elewacjach!

Homify Polska Homify Polska
Narigua House Nowoczesne domy od P+0 Arquitectura Nowoczesny
Loading admin actions …

Oblicze naszego domu może zmienić się diametralnie w zależności od jego wykończenia. Nowoczesne elewacje pozwalają na nadanie mu niesamowitego wyrazu, łącząc z tym cechy praktyczne. Istnieje wiele opcji, spośród których możemy wybierać – blachy, tynki, różnorodne, często zaawansowane technicznie płyty elewacyjne czy też tradycyjne drewno w nowej odsłonie. Ostateczny efekt zależy od naszej fantazji ale także od budżetu, ponieważ niektóre rozwiązania są tańsze od innych, tak w wykonaniu jak i utrzymaniu.

Warto zatem przeanalizować wszystkie za i przeciw i dobrać elewacje do kształtu oraz położenia naszego domu.

Poniżej przedstawiamy 9 przykładów niesamowitych nowoczesnych elewacji. Który z nich wybrałbyś do wykończenia swojego domu?

Biały tynk i płyty betonowe

Biel to kolor, który króluje nie tylko we wnętrzach ale również na zewnątrz budynków w formie nowoczesnych elewacji. Dobrze komponuje się praktycznie z wszystkimi materiałami, kolorami i fakturami zatem często łączy się je z odrębnymi materiałami. Jasny odcień budynku w dodatku optycznie je powiększa. W tym przypadku biały tynk został zestawiony z niewielkimi płytami betonowymi wykonanymi w kilu odcieniach szarości i popielu. Ważną rolę w tym projekcie odgrywa także dobrze przemyślane oświetlenie budynku. W tym przypadku także kropką nad i jest zieleń natury w formie przystrzyżonej trawy oraz drzewek, które rosną w doniczkach na balkonie.

Brązowe płyty elewacyjne

Narigua House Nowoczesne domy od P+0 Arquitectura Nowoczesny
P+0 Arquitectura

Narigua House

P+0 Arquitectura

Proste formy domów bardzo dobrze komponują się z nowoczesnymi płytami elewacyjnymi. W tym przypadku zastosowano płyty w jasnym odcieniu brązu. Taki rodzaj wykończenia podkreśla proste kształty budynku czyniąc je atutem. Brak dachu daje możliwość zastosowania odważniejszych faktur i kolorów elewacji nie uzyskując przy tym efektu przepychu. Ta nowoczesna elewacja została podkreślona przeszklonymi ścianami. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie, które jednak najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy część domu położona jest na oddzielonej od cywilizacji działce. Dobre zagospodarowanie ogrodu zielenią i kamieniem dodatkowo podkreśli ognistą barwę tej nowoczesnej elewacji.

Drewno, kamień, bordowe dachówki

Ten piękny wyłożony drewnem dom wspaniale komponuje się w spokojnym wiejskim otoczeniu. Drewno na elewacje, które w tym przypadku tak dobrze podkreśla buraczany kolor dachówki musi być wysuszone do wilgotności na poziomie 15 -18%. Ta nowoczesna elewacja nadaje budynkowi solidności ale i swojskiego wyrazu. Do najtrwalszych rodzajów drewna należy dąb i modrzew. Najczęściej wykorzystywany jednak do nowoczesnych elewacji jest świerk i sosna. Ta ostatnia  jest trwalsza i odporna na czynniki atmosferyczne takie jak słońce, burze, grad czy mróz. 

Nowoczesne elewacje drewniane charakteryzuje duża przepuszczalność, która pozwala na oddychanie ścian. W tym przypadku drewno zostało zestawione z kamiennym dołem. Obydwa materiały bardzo dobrze się ze sobą komponują.

Nowoczesna elewacja wykonana z kamienia

W tym przypadku ta nowoczesna elewacja została z drobnych kamieni ułożonych na całej wysokości ściany. Pamiętać należy, że jeżeli wykończenie takie chcemy zastosować na wysokość większej od 3 metrów, należy zastosować dodatkowe elementy elementów montażowe, czyli wsporniki do podparcia kamiennych elementów. Taka nowoczesna elewacja bardzo dobrze komponuje się, z elementami drewnianymi. W tym przypadku użyto dwóch rodzajów i odcieni drewna. Białe firany wychylające się zza stylowych okiennic dodają temu projektowi lekkości i zwiewności. Nie sposób nie zauważyć, że zieleń roślin dobrze współgra z surowością kamienia i ożywia cały projekt.

Deski drewniane pośród białych nowoczesnych płyt elewacyjnych

Przykładem nowoczesnej elewacji jest elewacja włókno-cementowa. Składa się ona z trwałych płyt, tworzonych z cementu, włókien celulozowych, krzemionki, kredy i PVA. Coraz częściej elewacja włókno-cementowa służy jako zastępstwo dla tradycyjnego tynku.

W tym przypadku nowoczesny i ciekawy płaski dach został połączony z białymi płytami oraz poziomymi deskami drewnianymi, którymi została wyłożona centralna część domu. Całość podkreślają długie pionowe okna, które dobrze oświetlają wnętrze domu i optycznie go wydłużają.

Pomimo, iż dom położony jest na wąskiej działce nie dającej na pierwszy rzut oka pola do popisu przy projekcie formy budynku oraz zastosowania nowoczesnej elewacji, profesjonalista udowodnił, że nic nie jest niemożliwe oraz, że dobry pomysł jest ważniejszy od warunków.

Elewacja wentylowana

Formą nowoczesnej elewacji, która zyskuje coraz większą popularność jest elewacja wentylowana. Są to specjalne okładziny elewacyjne, które rozmieszcza się podczas ocieplania budynku. Służą one regulacji nagrzewania i wychładzania domu. Taka nowoczesna elewacja chroni także dom przed czynnikami zewnętrznymi oraz może wyrównać nierówności oraz dysproporcje ścian.

Dom przedstawiony na zdjęciu wykonany został poprzez połączenie ekscentrycznych kształtów, z bardzo nowoczesną kolorystyką i deseniem elewacji w stylu surowego betonu. Ciekawym dodatkiem jest także piaszczyste podłoże wokół domu. Uwagę zwraca także wystający, industrialny komin.

Cały w drewnie w środku natury

Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie domu w całości tylko z drewna. Przy zastosowaniu takiej nowoczesnej elewacji drewnianej wymaga jednak różnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Środki ochrony elewacji drewnianych, które stosuje się najczęściej to lakierowanie, chroniące przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W tym przypadku ta nowoczesna elewacja w całości wykonana z drewna doskonale komponuje się z dziką naturą i znacznie lepiej wyglądać będzie na obszarach przedmieść lub wsi niż wielkich aglomeracji. Ciekawym i rzadko spotykanym rozwiązaniem jest wykonanie dachu z tego samego materiału co elewacja. W tym przypadku całość zdaje się być przedłużeniem otulającej dom natury. Takie rozwiązanie z pewnością usatysfakcjonuje miłośników przyrody i sielskiego odpoczynku.

Ciemnoszara dachówka podkreślona bielą i kamieniem

Ten projekt domu wykonany został w chłodnych odcieniach. Ciemna dachówka okrywająca dach kopertowy została zestawiona ze ścianami okrytymi białym tynkiem, który przeżywa swój renesans oraz niewielkimi elementami wykończonymi kamieniem. Warto pochwalić ten projekt za umiar i dobre proporcje. Płytki wykonane mogą być z kamienia naturalnego lub sztucznego, który jest nieco lżejszy i wspaniale spełnia funkcję nowoczesnej elewacji.

Kamień sztuczny jest także tańszy od naturalnego. Nowoczesne technologie produkcji dają możliwość wytwarzania małych form o wiele tańszych i prostszych w montażu od dużych kamiennych płyt.

Z cienkich desek drewnianych

Dom w Burowie Wiejskie domy od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

W celu stworzenia finalnego efektu całkowitego pokrycia drewnem konieczne było w tym projekcje zastosowanie ukrytych rynien w połaciach dachowych. Jednolity materiał - profilowane listwy i deski z modrzewia syberyjskiego - jakim pokryte zostały ściany oraz dach jest konsekwencją założeń koncepcyjnych profesjonalisty. Stanowi on podstawowe wykończenie ścian i dachu. Drugim materiałem  użytym do wykonania tej nowoczesnej elewacji jest szkło. Ograniczenie skarp terenowych zostało zaprojektowane w surowym betonie. Duża przeszklona szyba pełniąca funkcję jednej ze ścian budynku daje możliwość obserwowania natury oraz w pewnym sensie połączenia jej w aranżacją wewnętrzną.

Jaki projekt najbardziej przypadł Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu