25-lecie upadku muru berlińskiego | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

25-lecie upadku muru berlińskiego

Alicja Olko Alicja Olko
Loading admin actions …

Wczoraj, 9 listopada 2014 roku, obchodziliśmy 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. Już od piątku w Berlinie świętowano tę wyjątkowe wydarzenie, które zapoczątkowało erę zjednoczonych Niemiec, a co więcej, zjednoczonej Europy. To właśnie 25 lat temu, 9 listopada 1989 roku, tysiące mieszkańców Berlina przybyło pod mur oddzielający stronę wschodnią od zachodniej i zburzyło tę sztuczną barierę, która dzieliła miasto przez ponad trzydzieści lat. Wydarzenie to stało się symbolicznym zakończeniem podziału Europy na bloki i początkiem nowej ery w historii kontynentu.

Abu uczcić tę okrągłą rocznicę, władze miasta Berlina, we współpracy z organizacją Kulturprojekte Berlin oraz Fundacją Roberta Havemanna, zorganizowały serię wydarzeń kulturalnych, artystycznych i happeningów pod hasłem LICHTGRENZE, Świetlna Granica.

Zobaczcie, jak w Berlinie świętowano 25. rocznicę upadku muru berlińskiego. Dajcie porwać się magii świateł!

Artystyczny projekt

od homify

Od 7 do 9 listopada, w ciągu dwóch dni i dwóch nocy, przestrzeń miejska Berlina uległa całkowitej transformacji, dzięki wzniesieniu przedzielającego ją swoistego świetlnego muru. Tysiące białych, podświetlonych balonów zostało zainstalowanych w samym sercu niemieckiej stolicy, wzdłuż pozostałości po niegdysiejszym murze, tworząc artystyczną wystawę na długości ponad piętnastu kilometrów! Projekt ten był owocem współpracy braci Christophera i Marca Baudena z organizacją BerlinKulturprojekte, a na celu miał poetycko i nowocześnie przypominać o brutalnościach, jaki niósł za sobą mur berliński. Setki tysięcy mieszkańców Berlina i turystów miało w ten weekend okazję przeżyć na nowo przełomowy moment w historii Europy i świata, biorąc udział w silnie interaktywnym wydarzeniu, powracającym korzeniami do największej pokojowej demonstracji w dziejach ludzkości.

Powrót do przeszłości

od homify

Poświęćmy chwilę na przypomnienie sobie kilku faktów dotyczących budowy muru berlińskiego. Wraz z zakończeniem II Wojny Światowej Berlin podzielony został na cztery strefy okupacyjne, pomiędzy ZSRR, Stany Zjednoczone, Francję i Wielką Brytanię, podczas gdy całe wschodnie Niemcy znajdowały się w strefie wpływów ZSRR. Współpraca między tymi państwami była jednak krótkotrwała i już w 1948 roku ZSRR ustanowił blokadę, oddzielającą Berlin Zachodni od wschodnich Niemiec. W ciągu następnych kilku lat podział stał się coraz bardziej wyrazisty, a oficjalna konstrukcja muru rozpoczęła się w 1961. Biegł on na odcinku dłuższym niż 155 kilometrów i tworzyły go dwie betonowe ściany, upstrzone przez wieże strażnicze, drut kolczasty, i punkty patrolowe. Dwadzieścia pięć przejść granicznych, umożliwiających transfer limitowanej liczby osób pomiędzy dwiema częściami miasta, były ściśle kontrolowane. Najsłynniejsze z nich, Checkpoint Charlie, jest współcześnie jednym z atrakcji turystycznych Berlina. Wielu próbowało nielegalnie przekroczyć betonową barierę- w większości niestety kończyło się to aresztowaniem, a w najgorszym wypadku śmiercią. Ofiary muru berlińskiego także szeroko wspominano w ten weekend.

Świetlna granica

od homify

Granica Jak

świętowano?ze świetlnych balonów nie mogła oczywiście rozciągać się na długości 155 kilometrów. Pokryła się ona jednak z długością muru w samym centrum miasta, na obszarze piętnastu kilometrów, co widać doskonale na powyższym zdjęciu, jako punktową linię. Świetlna granica znalazła się w okolicy najbardziej rozpoznawalnych berlińskich atrakcji- rozpoczęła się koło kultowego Mauerparku, przecięła okolicę budynku parlamentu i słynnej Bramy Brandenburskiej. Następnie podążyła w kierunku Potsdamer Platz, dalej do Checkpoint Charlie, przecięła kultowy Kreuzberg i skończyła na moście Oberbaumbrückea, symbolicznie łączącym dawny Berlin Wschodni i Zachodni.

Jak świętowano?

od homify

W czasie weekendu, oprócz projektu LICHTGRENZE, w Berlinie miało miejsce wiele wydarzeń, wystaw, projekcji i happeningów związanych z upadkiem muru berlińskiego. Zorganizowano wiele bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem po miejscach, gdzie znaleźć można pozostałości muru, aby umożliwić odwiedzającym pogłębienie wiedzy na temat jego historii.

Setki historii

od homify

W ramach projektu Świetlna Granica odbyło się wiele artystycznych wydarzeń, związanych także z ludzką stroną muru berlińskiego. Jedna z wystaw, o nazwie Sto historii muru, zaprezentowała zdjęcia i historie stu Berlińczyków, których życie naznaczone zostało piętnem muru. Ich historie przeczytać i obejrzeć można było co 150 metrów na świetlnej linii. Co więcej, film Wall Pieces, będący kolażem archiwalnych klipów z okresu muru, zaprezentowano publicznie na świeżym powietrzu.

Wielki Finał

od homify

Na zakończenie dwudniowego świętowania, burmistrz Berlina, Klaus Wowereit, rozpoczął ceremonię zamykającą obchody 25. rocznicy upadku muru. Odbyła się ona pod Bramą Brandenburską, o zmierzchu, a jej głównym punktem było wypuszczenie świecących balonów, stanowiących wcześniej część instalacji LICHTGRENZE, w powietrze. Trzydziestominutowe uwalnianie świateł stało się kolejnym symbolem upadku muru i niszczenia barier między Wschodem i Zachodem.

Co myślicie o takim sposobie świętowania upadku muru berlińskiego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu