Pokój dla chłopca i dziewczynki - najciekawsze aranżacje! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pokój dla chłopca i dziewczynki – najciekawsze aranżacje!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Nowoczesny pokój dziecięcy od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Z reguły urządzenie pokoju dla rodzeństwa nie jest łatwym zadaniem, a kiedy na dodatek jest to pokój wspólny dla chłopca i dziewczynki wówczas sprawa staje się wręcz arcytrudna. Z pewnością każde dziecko marzy o własnym pokoju, jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki luksus. Kwestia aranżacji pokoi dla dzieci jest bardzo wdzięcznym tematem, można pozwolić sobie na stwierdzenie, że to właśnie ich pokoje są najczęściej urządzane i zmieniane w porównaniu do innych wnętrz mieszkania. Jako, iż dzieci szybko rosną, należy wraz z czasem dostosowywać wnętrze do ich wieku i rozwoju zainteresowań. Tak naprawdę każde dziecko ma odmienne zainteresowania, pasje, lubi inne rzeczy, ma własny cykl dnia i sposób wykonywania pewnych czynności, dlatego urządzenie odpowiedniego pokoju, w którym dziecko się odnajdzie, jest poniekąd wyzwaniem. Wyzwanie jest o tyle większe, o ile pokój jest przeznaczony dla dwojga dzieci o różnej płci, bowiem brat i siostra to dwie istoty pochodzące z różnych planet o zupełnie innych osobowościach i upodobaniach. Nie należy się jednak zniechęcać już na wstępie, jeśli tylko dobrze przemyślimy sposób urządzenia pokoju dla chłopca i dziewczynki, będziemy w stanie stworzyć komfortowy pokój nawet w niewielkim metrażowo pomieszczeniu.

Neutralne terytorium

Jednym z pierwszych pojawiających się problemów, przed którym stoją rodzice to wybór koloru, w jakim ma zostać urządzony pokój zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Zwykle jest to kwestia sporna, dziewczynki z natury miłują się w różu, natomiast chłopcy domagają się bardziej męskiego koloru. Pierwszą opcją jaką należy rozważyć jest dobór uniwersalnych mebli i kolorystyki, która nie będzie ani zbyt chłopięca ani zbyt dziewczęca. Odpadają więc wszelkie róże, błękity i prawdopodobnie pastelowe kolory. Spoglądając na powyższą aranżację zauważamy, że wybór padł na jasne kolory: jasne drewno, odcienie beżu i pomarańczowe dodatki. Dzięki takiej aranżacji pokój jest odpowiedni dla obu płci. Wyraźnie widać, że pokój będzie zamieszkiwany przez dwie istoty, które będą spały na piętrowym łóżku i posiadały własną przestrzeń do pracy. Każde z dzieci będzie miało możliwość spersonalizowania swojej przestrzeni poprzez dodanie ulubionych zabawek i dekoracji.

Pojemne meble

Na aranżacji przestawiono praktyczny zestaw mebli, który dzięki neutralnej białej barwie i przemieszaniu dwóch kolorów: czerwonego i zielonego, świetnie się sprawdzi w pokoju dla chłopca i dziewczynki. Zabudowane systemy mebelków to bardzo dobre rozwiązanie dla niewielkich pokoi. Tworzą one zarówno część sypialną, jak i swoistą meblościankę. Dzięki umieszczeniu piętrowego łóżka oraz wykorzystaniu większości wolnej przestrzeni na półki i szafy, meble zajmują względnie niewiele miejsca i są poniekąd skondensowane.

Przypisanie kolorów

Dom w Wilanowie Nowoczesny pokój dziecięcy od 3deko Nowoczesny
3deko

Dom w Wilanowie

3deko

Jeśli nie jesteśmy zbyt wielkimi fanami łóżek piętrowych i nietypowych konstrukcji w pokoju przeznaczonym dla chłopca i dziewczynki, możemy, podobnie jak na aranżacji zaprezentowanej przez studio 3deko, postawić łóżka chłopca i dziewczynki obok siebie. Odmienne kolory łóżek podkreślają, które z nich należy do kogo, ponadto na ścianach przyklejono ozdobne imiona dzieci. Cały pokój jest przemieszaniem dwóch typowych dla płci kolorów: różowego i niebieskiego. Każde z dzieci ma własny obszar, który może wypełnić swoim dobytkiem np. maskotkami.

Nietypowe nocowanie

Piętrowe łóżko jest fantastycznym wynalazkiem, który zapewni komfortowy sen dwójce dzieci, dostarczy radości z jego użytkowania, a tym samym zajmie względnie niewiele miejsca na podłodze. Łóżko piętrowe zapewni w pokoju chłopca i dziewczynki więcej prywatności. Jak na załączonej aranżacji może stanowić także rewelacyjny przedmiot zabawy naszych pociech. Zaprezentowane łóżko może doprowadzić jednak do kłótni pomiędzy rodzeństwem, bowiem każde z dzieci będzie chciało zająć górny jego pokład i zjechać rano ze ślizgawki/ W takim wypadku można zaproponować np. tygodniowe lub miesięczne zmiany, wówczas wystarczy jedynie podmienić materace. Takie rozwiązanie nauczy dzieci dzielenia się, cierpliwości i kompromisu. Podczas wyboru łóżka piętrowego należy kierować się dobrą jakością wykonania i stabilnością jego konstrukcji, bowiem parametry te w istotnym stopniu mają wpływ na bezpieczeństwo dzieci.

Podział stref

Kolejną opcją na stworzenie dwóch oddzielnych stref w pokoju chłopca i dziewczynki została zaprezentowana na powyższej aranżacji. Pokój wyraźnie został podzielony na pół, gdzie każde z dzieci posiada swoją wymarzoną bajkową przestrzeń. Zainwestowano w dobór dwóch stylizowanych łóżek, dzięki czemu chłopiec może nocować w łóżku w kształcie samochodu z bajki o autach, natomiast dziewczynka może spać jak mała królewna w łóżeczku z baldachimem. Dobrym pomysłem jest pokrycie poszczególnych ścian różnymi fototapetami bądź pomalowanie ich na różne kolory. W tak urządzonym pokoju dla chłopca i dziewczynki, każde z dzieci ma swoją oddzielną przestrzeń, dzięki czemu niwelujemy ryzyko nieustannych kłótni, kto ma się gdzie bawić i do kogo należy konkretna część podłogi.

Energetyczne wnętrze

Pokój dzewczynki z akcentem Fluffo Flow 2.0 Nowoczesny pokój dziecięcy od FLUFFO fabryka miękkich ścian Nowoczesny
FLUFFO fabryka miękkich ścian

Pokój dzewczynki z akcentem Fluffo Flow 2.0

FLUFFO fabryka miękkich ścian

Na aranżacji stworzonej przez Fluffo – Fabrykę Miękkich Ścian kolorystyka pokoju dla chłopca i dziewczynki jest nasycona i energetyczna. Zastosowana zieleń przedstawia chłopca, fiolet z kolei dziewczynkę. W takim pokoju żadne dziecko nie powinno być smutne! Na suficie zawieszono dwa wygodne siedziska w formie huśtawek, dzięki czemu rodzeństwo nie będzie się kłócić o to, czyja kolej. Dzieci mają dużo wolnej przestrzeni na zabawę, podłoga została okryta dużym miękkim dywanem, na którym można szaleń i turlać się, z kolei ściany zostały pokryte naklejkami w formie map, które mogą służyć jako pomoce naukowe.

Niecodzienne rozwiązania

Nowoczesny pokój dziecięcy od homify Nowoczesny

Na aranżacji tej umieszczono niecodzienne łóżka dla dzieci, taka opcja jest kolejnym dobrym pomysłem na urządzenia pokoju dla chłopca i dziewczynki. Materace łóżek znajdują się na specjalnym wysokim podeście, pod którym umieszczono pojemne wysuwane szuflady, które mogą także służyć jako schodki. Oba łóżka są niemalże identyczne, każde z dzieci ma dostęp do własnego okna, mogąc tym samym podziwiać gwiazdy podczas zasypiania, oraz własną półkę, na której może przechowywać ulubione bajki i małe skarby. Dzięki podłużnemu ustawieniu, dzieci śpiące na podeście są skierowane do siebie głowami.

Miejsce do nauki

Nowoczesny pokój dziecięcy od homify Nowoczesny

Poza własnymi miejscami do spania, w pokoju przeznaczonym dla chłopca i dziewczynki każde z rodzeństwa powinno posiadać własne miejsce do nauki. Podczas odrabiania prac domowych czy uczenia się na zbliżające sprawdziany, istotne jest aby dziecko nie było rozpraszane i pracowało w komfortowych warunkach sprzyjających wchłanianie wiedzy. Podobnie jak na załączonej aranżacji, biurko nie powinno być za małe, a każde z dzieci powinno mieć wystarczająco dużo miejsca by pomieścić wszelkie ich książki, zeszyty, kredki i inne akcesoria. Ustawienie biurek pod oknem zapewnia uczniom odpowiednią ilość światła dziennego, które jest zdrowsze dla dziecka niż sztuczne oświetlenie. Także zastosowana kolorystyka wyodrębnia przestrzeń przeznaczoną dla chłopca i dziewczynki.

Spanie na antresoli

Jeśli tylko pokój przeznaczony dla chłopca i dziewczynki ma wysokie sufity, wówczas można w nim zainstalować sporą antresolę. Na przedstawionej przez studio Suma Architektów aranżacji możemy podziwiać pomysłowość, z jaką urządzono pokój wykorzystując każdy jego metr kwadratowy. Dzięki zastosowaniu antresoli mamy do dyspozycji o wiele więcej wolnej przestrzeni do zagospodarowania np. na postawienie pianina. W dolnej części ulokowano dwa identyczne biurka dla chłopca i dziewczynki, miękkie modne pufy oraz regały na gry i zabawki. U góry z kolei znajdują się łóżka dzieci, które można dodatkowo rozdzielić za pomocą np. parawanu, tworząc tym samym wrażenie posiadania własnej małej sypialni.

Przestrzeń do zabawy

W zależności jak dogaduje się ze sobą rodzeństwo, nie zawsze występuje konieczność podziału przestrzeni w pokoju przeznaczonej na zabawę pomiędzy chłopca i dziewczynkę. Jeśli tych dwoje maluchów lubi bawić się razem, bądź nie przeszkadza sobie nawzajem, wówczas możemy przeznaczyć większą część pokoju na sferę zabawy, w której oboje będą spędzać czas wolny. Ważne jest aby była ona kolorowa i zróżnicowana, oraz żeby znajdowały się w niej zabawki dla obojga płci. Jeśli postawimy stoliczek do kolorowania, to koniecznie muszą znaleźć się przy nim przynajmniej dwa krzesełka, można oczywiście oddzielić lalki Barbie od klocków Lego umieszczając poszczególne zabawki dla chłopca i dziewczynki w osobnych pudełkach lub szafkach. Dzięki dobrej aranżacji i sprecyzowaniu, gdzie mają znajdować się konkretne zabawki, dzieciom będzie łatwiej utrzymać czystość w pokoju.

Zdecydujecie się na zakup łóżka piętrowego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu