10 najlepszych pomysłów na pokój dzienny! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 najlepszych pomysłów na pokój dzienny!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
Loading admin actions …

Pokój dzienny to miejsce, gdzie spotykają się ludzie – rodzina, która spędza tu ze sobą czas, znajomi, którzy czasem zaglądają na kawę oraz przyjaciele, którzy wpadają częściej niż na kawę. Ale przede wszystkim rodzina – punkt strategiczny wszystkich wspólnych aktywności i spotkań. Przekładając te miłe dla nas obrazy na język funkcjonalny w stosunku do wyposażenia wnętrza, będziemy musieli zadbać o wygodne, przytulne i jasne miejsce wypoczynku. Aranżacja pokoju dziennego to spojrzenie na wnętrze właśnie z punktu widzenia funkcjonalności, ale także i estetyki. Potrzebujemy, aby pokój dzienny był ładny, reprezentatywny, zachęcał do wspólnego spędzania czasu, odpoczynku czy do rozmów. Utarł się, więc już mocno pewien schemat wyposażenia potrzebnego do tego, aby aranżacja pokoju dziennego mogła zaistnieć – wiemy, że musi tam być sofa, stolik kawowy, najlepiej telewizor oraz może fajnie by było, gdyby znalazł się tam kominek. To są poszczególne elementy, bez których trudno nam sobie wyobrazić pokój dzienny, natomiast znać swoje potrzeby to jedno, a ubrać to w konkretną, kompletną i piękną kompozycję to drugie – bardzo ważne i najtrudniejsze. Aby nieco zadanie ułatwić, przygotowaliśmy dla Was poniżej kilkanaście podpowiedzi. 

Aranżacja pokoju dziennego z charakterem

TILLSAMMANS prints od Studio Lisa Bengtsson Nowoczesny
Studio Lisa Bengtsson

TILLSAMMANS prints

Studio Lisa Bengtsson

Aranżacja pokoju dziennego to szukanie pomysłów i rozwiązań na wiele elementów, także i ścian. Możemy przecież spróbować pobawić się swoją przestrzenią, a już na pewno powinniśmy w całości przemycić gdzieś swoje osobowości, poczucie humoru czy po prostu stworzyć miejsce, które wprowadzi nas w dobre samopoczucie. Rozwiązań jest wiele, ale aranżacja pokoju dziennego na pewno skorzysta w momencie, gdy włączymy do zabawy wszystkich mieszkańców. Aranżacja pokoju dziennego, którą widzimy na zdjęciu powyżej dosłownie przekazuje idee, które mamy na myśli. W tym domu ewidentnie liczy się poczucie humoru, a dla mieszkańców ważny jest każdy, nawet ten najmniejszy członek rodziny. Pamiętajcie, więc że aranżacja pokoju dziennego to przede wszystkim aranżacja serca Waszego domu, gdzie powinno dziać się dużo ważnych dla Was rzeczy – dosłownie i w przenośni.

Aranżacja pokoju dziennego – co to znaczy?

Aby stworzyć piękną i spójną myśl, którą ma się posługiwać aranżacja pokoju dziennego, musimy myśleć o wnętrzu jak o całości. Nie możemy też wyrzucić z pamięci pozostałych pomieszczeń naszego mieszkania i domu i wraz z nimi ustalić jedną, sensowną stylistykę, która będzie płynnie przechodzić przez każde wnętrze i każdą funkcję. Postarajmy się, aby ciepło i przytulność była mocną stroną naszego pokoju dziennego. Dzięki temu stworzymy pomieszczenie, w którym chętniej będzie spędzało się czas, a o to dokładnie w tym wnętrzu chodzi. 

Przytulna aranżacja pokoju dziennego

Aranżacja pokoju dziennego to tworzenie przytulnego wnętrza, które będzie zachęcało do wspólnego odpoczynku, długich rozmów i wielu uśmiechów. Ciepłe pomieszczenie możemy stworzyć poprzez odpowiedni dobór materiałów, odcieni czy wyposażenia. Sprawdzą się piece kominkowe, ale także same kominki, które ponadto możemy włączyć w całościowy system ogrzewania domu lub mieszkania. Aranżacja pokoju dziennego, którą widzimy na zdjęciu powyżej udowadniana, że nawet popielata kolorystyka poprzez odpowiednie towarzystwo kominka, klasycyzujących form oraz miękkich tkanin potrafi być przytulna i pełna ciepła. 

Piękno funkcji

Organizowanie funkcji, wydzielanie stref to aranżacja pokoju dziennego we wstępnej fazie koncepcji. Przede wszystkim musimy uwzględnić położenie i sąsiedztwo pokoju dziennego i złączyć całość w jedną, spójną kompozycję. Dobrze przemyślana aranżacja pokoju dziennego będzie uwzględniała różnorodne aktywności, na które każdy z domowników powinien znaleźć miejsce. Centralnym punktem zazwyczaj będzie sofa czy inna forma wspólnego wypoczynku, którą aranżujemy zawsze w kontekście pozostałych elementów – powinniśmy zadbać o harmonię, spokój i funkcjonalność pomieszczenia.  

Tekstylia

Cosy Home Skandynawski salon od House Envy Skandynawski
House Envy

Cosy Home

House Envy

Tekstylia, tkaniny różne faktury i struktury to dopełnienie i ostatni szlif, na który stawia aranżacja pokoju dziennego. Nie może ich zabraknąć nie tylko w stylach skandynawskich, które słyną z tego typu dodatków, ale także innych nawet nowoczesnych czy minimalistycznych. W tych ostatnich oczywiście forma będzie nieco inna, prostsza, bardziej nowoczesna lub wręcz intelektualna zawsze jednak są to dodatki, które udomawiają naszą przestrzeń.

Kolory?

Pudding Sofa od Loaf Nowoczesny
Loaf

Pudding Sofa

Loaf

Aranżacja pokoju dziennego to czasem walka pomiędzy stonowaną i uniwersalną kolorystyką, a pragnieniem koloru. Z kolorem we wnętrzach jest tak, że może i byśmy bardzo chcieli, ale z wielu powodów niekoniecznie z nich korzystamy. Czasem chodzi o uniwersalność – strach, że kolor po jakimś czasie się znudzi lub stanie się niemodny. Innym razem może chodzić o strach przed wyborem – no bo, który najlepszy, jaki najładniejszy, a gdzie ten będzie pasować, w ogóle jak je ze sobą połączyć? Powody mogą być różne – mniej lub bardziej uzasadnione, my podsuwamy rozwiązanie pośrednie, czyli opcja dla osób niezdecydowanych – trochę koloru i trochę braku koloru. Fakt jest taki, że lubimy co jakiś czas zmienić wnętrze – odświeżyć, nadać mu nowego charakteru, czy podkreślić naszą zmieniającą się osobowość. Dlatego dobrze jest posiadać taką możliwość. Dla takiej możliwości możemy zadbać o neutralną kolorystykę ścian oraz podłogi – elementów najtrudniejszych i najbardziej kosztownych do zmiany. Jeżeli, więc już stawiamy na stonowane barwy na tych powierzchniach to przynajmniej możemy zagrać ich odcieniem lub strukturą. Dla kontrastu i dla wprowadzenia koloru możemy wykorzystać dodatki i meble – późniejsza aranżacja pokoju dziennego będzie o wiele łatwiejsza, gdy w starannie wykończonym wnętrzu będziemy mogli swobodnie bawić się kolorystyką ruchomych i łatwych do odświeżenia elementów. 

Piece kominkowe

Salon - koza Nowoczesny salon od DoMilimetra Nowoczesny Żelazo/Stal
DoMilimetra

Salon – koza

DoMilimetra

Aranżacja pokoju dziennego to sposób na zadbanie o jego klimat, ciepło i przytulny charakter. Dlatego dobrym i ciekawym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę jest piec kominkowy. Tak zwana koza przeżywa swój renesans, o czym możecie się więcej dowiedzieć w artykule ’Piece kominkowe do każdego wnętrza’. Spośród wielu modeli tych pięknych i ciepłych elementów możemy wybrać zarówno te, które wpiszą się w nowoczesne jak i bardziej klasycyzujące wnętrza. Piec kominkowy jest dobrym rozwiązaniem, które ogrzeje cały pokój dzienny i nada mu wyjątkowego charakteru – poprzez swoje odkryte formy tworzą piękną ozdobę wnętrza, są bardzo lekkie i mobilne. Spokojnie możemy je rozważyć również na wyższych kondygnacjach, na przykład w sypialniach czy na poddaszach. Nie sprawdzą się jednak w przypadku chęci podłączenia ich do systemu ogrzewania – możemy na nich polegać w przypadku jednego pomieszczenia, ale są za mało wydajne, aby ogrzać cały dom czy duże mieszkanie. Zaaranżowane DOMILIMETRA.

Oświetlenie

Mały salon Industrialny salon od GoodDesign Industrialny
GoodDesign

Mały salon

GoodDesign

Aranżacja pokoju dziennego to także kwestia oświetlenia, które powinno dopełniać całą kompozycję. Z jednej strony myślimy o nim w kontekście praktyczności – umożliwia nam swobodne funkcjonowanie we wnętrzu. Warto wziąć zatem pod uwagę różnorodne czynności – innego oświetlenia będzie potrzebować aranżacja pokoju dziennego do spotkania ze znajomymi, innego do wspólnego oglądania telewizji, a jeszcze inny rodzaj natężenia i formy przyda się do czytania książki. Z drugiej jednak strony nie możemy zapominać też o jego wartości estetycznej dla wnętrza. Powinniśmy zatem postawić na rozwiązania, które będą ciekawym elementem pomieszczenia i dopełnią całą stylistyką nadając swoim wyglądem wyjątkowości całej kompozycji.

Projekt – GOODDESIGN

Aranżacja pokoju dziennego w mieszkaniu

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE Skandynawski salon od Q2Design Skandynawski
Q2Design

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE

Q2Design

Aranżacja pokoju dziennego w małym mieszkaniu. Dobrym i najbardziej popularnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest łączenie stref, z resztą trend ten stosujemy nie tylko w przypadku niewielkich metraży. Dużą jego zaletą jest bowiem otwieranie przestrzeni. Gdy, więc decydujemy się na aneks kuchenny, nasza aranżacja pokoju dziennego powinna uwzględniać w kompozycji obie strefy jednocześnie je spajając i rozróżniając. Jasne podziały przestrzeni powinny wiązać się z jednorodną stylistyką wykończenia. Kolory powinny ze sobą współgrać, ale mogą różnić się w odcieniach w zależności od stref. Aneks powinien dobrze wyglądać w towarzystwie foteli salonowych, a sofa powinna swobodnie czuć się w obecności stołu jadalnianego. 

Projekt – Partner Design

Inne znaczy lepsze!

Nowoczesny salon od homify Nowoczesny

Dobrze, jeżeli aranżacja pokoju dziennego będzie odnajdywała w sobie alternatywy dla standardowym rozwiązań, gdy będzie korzystała z ciekawych pomysłów i nietypowych patentów. Zmiany te nie zawsze muszą być ekstrawaganckie, nie muszą też być duże czy kontrowersyjne. Aranżacja pokoju dziennego to przede wszystkim tworzenie miejsca wypoczynku, powinien tu panować spokój oraz przytulna harmonia. Wszystko to, co spowoduje większy komfort wypoczynku będzie zatem mile widziane. Tutaj formą takiej zmiany jest obniżenie poziomu sofy, na której przyjmujemy o wiele bardziej swobodne ułożenie ciała niż w tych standardowych rozwiązaniach. 

Na który element aranżacji postawilibyście w pokoju dziennym?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu