Zrób to sam- pokój dla Twojego hobby | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zrób to sam- pokój dla Twojego hobby

martt.st martt.st
Chalcot Crescent Domowe biuro i gabinet od Living in Space
Loading admin actions …

Uwielbiasz majsterkować? Twoim hobby jest szycie? Próbujesz swoich sił w malarstwie? Kolekcjonujesz znaczki? Stwórz przestrzeń dla swoich zainteresowań! Pomysł „hobby rooms” przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie kreowanie przestrzeni przeznaczonej na swoje pasje stało się bardzo popularne. Tak zwane „hobby rooms” mogą przybierać rozmaite formy, kształty i rozmiary. W domach jednorodzinnych ulokowane są zazwyczaj w garażu lub na poddaszu. Większą kreatywnością muszą wykazać się mieszkańcy bloków z niewielkim metrażem. W wielu domach pokój zainteresowań spełnia również funkcje pomieszczenia biurowego czy pokoju gościnnego.

Zobaczmy zatem, jak stworzyć wielofunkcyjną przestrzeń, w której będziemy mogli spełniać swoje pasje!

Przestrzeń wielofunkcyjna

Dużo większej pomysłowości wymagają warsztaty stworzone w pomieszczeniu wielofunkcyjnym, które służy także jako salon czy pokój dla gości. W takim przypadku, najlepszym rozwiązaniem są wbudowane w ścianę lub wielofunkcyjne meble, takie jak biurko będące jednocześnie maszyną do szycia lub wbudowana w ścianę szafa z wysuwanym stołem. W pomieszczeniach wielofunkcyjnych liczy się  przede wszystkim mądre zagospodarowanie przestrzeni, tak abyśmy mogli ją łatwo transformować i wykorzystywać w różnych celach. Wybierajmy zatem przedmioty, które łatwo dostosować do rozmaitych sytuacji, np. drewniane szafki, które mogą być zarówno miejscem składowania niezbędnych narzędzi, jak i szafką nocną. Idealnie sprawdza się także wbudowana szafa z przesuwanymi drzwiami i zorganizowaną przestrzenią, spełniająca rolę zarówno magazynu, jak i miejsca na ubrania dla naszych gości.

W dużych pomieszczeniach możemy zastosować również ściankę działową stworzoną na przykład z regału na książki. Pomoże nam to w podzieleniu przestrzeni na miejsca spełniające konkretne funkcje. Do podziału pokoju możemy wykorzystać regały, szafy czy parawany. Pamiętajmy jednak, aby nie były one za wysokie. Unikniemy wtedy efektu zamknięcia przestrzeni.

Zobacz pomieszczenia na każdą okazję, klikając tutaj.

​Maksymalne wykorzystanie małych przestrzeni

Chalcot Crescent Domowe biuro i gabinet od Living in Space
Living in Space

Chalcot Crescent

Living in Space

W przypadku ograniczonej przestrzeni, najlepiej sprawdzą się szafy z rozsuwanymi lub składającymi się drzwiami. Zamontujmy w nich ladę doczepioną do tyłu ściany, która posłuży nam jako stół do pracy. Miejsce pod oraz nad ladą możemy zapełnić pudełkami i szafkami z niezbędnymi materiałami. Jeśli nasza szafa posiada drzwi wahadłowe, ich tylna strona może zostać wykorzystana do składowania rzeczy. Wystarczy wbić kilka kołków do wieszania materiałów.

​Dobudówki

Jedną z form zaaranżowania przestrzeni tak, aby służyła naszym hobby, są dobudowane pomieszczenia. Pozwolić sobie na nie mogą jednak głównie mieszkańcy domów jednorodzinnych, mających wystarczająco dużo miejsca. Dodatkowe pomieszczenie możemy uzyskać na przykład zabudowując kawałek holu lub korytarza. Ponieważ jest to rozwiązanie permanentne, ważne jest, aby jego aranżacja była dokładnie przemyślana. Pamiętajmy o uważnym rozplanowaniu położenia dodatkowego pokoju i dokładnie przemyślmy, w jaki sposób chcemy je użytkować, jakiego sprzętu będziemy potrzebować, a także ile miejsca jest nam potrzebne.

Otwarta przestrzeń

Niektórzy majsterkowicze wybierają na swój warsztat otwarte przestrzenie, w których wszystko jest widoczne i łatwo dostępne.  W otwartych przestrzeniach możemy wykorzystać ściany, wieszając na nich półki, które stworzą dodatkowe miejsce dla naszych rzeczy.Warto także dokładnie przemyśleć i zaplanować rozmieszczenie niezbędnych materiałów, aby nie tracić czasu na ich szukanie. W tym celu najlepiej oznaczyć każde pudełko etykietką, a najpotrzebniejsze rzeczy ulokować w najłatwiej dostępnym miejscu. Świetnym pomysłem są także magnetyczne tablice, na których możemy zapisywać swoje inspiracje i pomysły, jak i przyczepiać próbki swoich projektów. Aby utrzymać porządek w naszym małym warsztacie, użyjmy papierowych lub plastikowych pudełek, które świetnie się sprawdzą jako składowiska dla mniejszych narzędzi.

Zadbaj o atmosferę

Najważniejsze, aby pokój przeznaczony na twoje hobby ci się podobał! Pomaluj ściany na swój ulubiony kolor, wprawiający cię w dobry nastrój. Nieważne czy będzie to szalony pomarańcz czy spokojna zieleń. Ważne, abyś dobrze się w nim czuł. Upewnij się również, żeby pomieszczenie, w którym majsterkujesz miało odpowiednie światło, najlepiej naturalne. Halogenowe żarówki dostarczają światła jemu najbliższego.

Wybierz także podłogę łatwą do utrzymania w czystości, zwłaszcza jeśli pokój twoich zainteresowań spełnia również inne funkcje. Wykładziny i panele podłogowe są najłatwiejsze do czyszczenia. Na koniec zaopatrz się w jakąś formę rozrywki! Radio z klimatyczną muzyką czy odtwarzacz DVD z ulubionymi filmami. Pamiętaj, że w pokoju twoich zainteresowań masz się relaksować i miło spędzać czas.

Po uporaniu się z zaaranżowaniem przestrzeni idealnej dla twojego hobby, nie pozostaje ci nic innego jak  zatopić się w morzu kreatywności! Powodzenia!

Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu