Stylowy dom, którego nigdy nie zapomnisz | homify

Stylowy dom, którego nigdy nie zapomnisz

Aśka Warchał Aśka Warchał
Arq. Santiago Viale Lescano Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Uwielbiamy pokazywać Wam domy wzniesione na spadku terenu. Trudności konstrukcyjne nasi architekci zawsze przezwyciężają dzięki niezwykle kreatywnym rozwiązaniom. W dzisiejszym Katalog Inspiracji zaprezentujemy wyjątkową rezydencję z Argentyny, a konkretnie ze wzgórz miejscowości La Calera niedaleko Córdoby. Projekt ten z pewnością spodoba się miłośnikom brutalizmu. Ten nurt architektoniczny lat 40-stych XX wieku inspiruje koncentrując się na właściwościach materiałów konstrukcyjnych, w tym betonu który współcześnie wciąż święci triumfy. 

To właśnie piękno surowego betonu najbardziej nas zachwyciło w tym wyjątkowym domu na wzgórzu projektu architekta Santiago Carlos Viale Lescano…

Imponująca fasada

W górzystym krajobrazie buduje się niełatwo. Większość domów w okolicy wybudowano po wydrążeniu w zboczu dziury, którą następnie zajął nowy budynek. Takie rozwiązanie wydało się jednak naszemu architektowi zbyt inwazyjne, zbyt agresywnie ingerujące w piękny przecież krajobraz. Dlatego też zdecydował o wprowadzeniu konstrukcji podtrzymywanej na słupach w stylu Le Corbusiera. Musimy przyznać, że wyrastająca w ten sposób ze wzgórza konstrukcja prezentuje się imponująco!

Na przekór grawitacji

Przestrzeń pomiędzy słupami nie leży odłogiem! Wykorzystywana jest w charakterze zadaszonego miejsca parkingowego, zabaw dzieci w deszczowe dni, stworzono tu także praktyczną pralnię. Na powyższym zdjęciu fascynują nas jednak nie te praktyczne rozwiązania, ale niezwykle ciekawa gra z materiałem. Ciężki beton wydaje się być użyty jako okiennice. Oczywiście jest to złudzenie, betonowe płyty zamontowane są na stałe i w ten sposób nie pozwalają promieniom słońca na bezpośrednie penetrowanie wszystkich pomieszczeń. W upalnej Argentynie ma to swoje uzasadnienie!

Gra materiałów

Schodami pniemy się do góry, by odnaleźć wejście główne. Schody, tak jak i ścieżka, którą czeka u ich szczytu, wykonane zostały z kamienia, przestrzeń przy ścieżce wysypano żwirem, otaczają nas betonowe ściany i duże przeszklenia, a o pięknie drewnianych drzwi zaraz się przekonamy. Prostota form pozwala lepiej docenić różnorodność materiałów. Choć już możemy podejrzeć, co dzieje się w środku, to i tak nie możemy doczekać się przekroczenia progu tej wyjątkowej rezydencji…

Salon pełen światła

Dla coraz większej ilości osób ogromne przeszklenia są obowiązkowym elementem projektu domu. Trudno się temu dziwić! Wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie salonu skąpanego w promieniach słońca – ten pokój dzienny bez wątpienia zasługuje na to miano. Wystrój jest tutaj bardzo oszczędny, niewiele mebli pozwala skupić się na widokach oraz zachwytach nad fantastycznymi fakturami materiałów: surowego betonu oraz wspaniałych, fornirowanych drzwi.

Sypialnia z charakterem

Jednak miejscem, w którym najlepiej można docenić piękno surowego betonu jest bez wątpienia… sypialnia! To miejsce wypoczynku tylko dla największych miłośników brutalizmu! Także tutaj wystrój ograniczono do minimum, nic nie rozprasza naszej uwagi, nic nie utrudnia wypoczynku. Dzięki nieregularnej fakturze powierzchni betonu nie można powiedzieć, że panuje tutaj nuda, wręcz przeciwnie…

Zachwycająca lokalizacja

Natura wynagradza mieszkańcom decyzję o nieingerowaniu w strukturę wzgórza. Powyższe zdjęcie po prostu zachwyca! Patrzymy teraz na tylną fasadę, choć właściciele wielu domów mogą tylko pomarzyć, by tak wyglądały od frontu. Z przeszklonych wnętrz można kontemplować zalesione, zielone zbocze lub też szybko na nie wyjść dzięki betonowej rampie oraz schodom.

Myślicie o wykorzystaniu surowego betonu lecz może w nieco skromniejszej realizacji? Koniecznie zajrzyjcie tutaj: Dlatego uwielbiamy surowy beton!

Chcielibyście zamieszkać pośród betonowych murów?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu