Schody- ciekawe pomysły | homify

Schody- ciekawe pomysły

homify magazine homify magazine
Enrico Muscioni Architect Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

We wnętrzach wielopoziomowych, schody są nieodłącznym elementem ich wystroju. Łącząc funkcję użytkową z unikatowym designem można wykorzystać je jako centralną oś dekoracji mieszkania. Przedstawiamy Państwu kilka pomysłów na ciekawe rozwiązanie zagospodarowania schodów we wnętrzach różnego typu.

Elegancka spirala

Schody typu spirala są bardzo częstym rozwiązaniem we wnętrzach o małej powierzchni. Jednak w tym przypadku, pokaźny metraż mieszkania pozwolił na nadanie schodom dość masywnej formy i wykorzystanie ich jako centralnej osi wystroju. Połączenie surowego materiału i białego koloru z drewnianymi panelami podłogi i szklaną powierzchnią balustrady daje wrażenie dystyngowanej elegancji. Uzyskano również dzięki temu wyraźny podział na przestrzeń mieszkalną (salon z kuchnią) i użytkową (schody). Zastosowanie spirali pozwala nie tylko na zaoszczędzenie miejsca ale może stać się inspiracją do wykończenia całego wnętrza. Plastyczna linia i wykorzystanie wykroju koła między piętrami nadaje bardzo ciekawy i nietuzinkowy efekt oraz wrażenie płynnego przejścia między poziomami mieszkania.  

Szklany minimalizm

Szklane schody, stały się już klasycznym designem w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Doskonale sprawdzą się w dobrze oświetlonych, przeszklonych pomieszczeniach. Ich wygląd nie koliduje z wystrojem reszty mieszkania a nadaje bardzo efektowny wygląd i  wrażenie dodatkowej przestrzeni. 

Geometria ostrych krawędzi

Minimalizm i geometria zawsze idą ze sobą w parze. Idealnym odzwierciedleniem takiego trendu mogą być właśnie schody. Wyeksponowanie ostrych krawędzi stopni poprzez biały materiał wykończenia, szkło i metal balustrady nie tylko wpisuje się w charakter aranżacji tego wnętrza ale staje się jego bardzo istotnym elementem. W tym pomieszczeniu zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło na ergonomiczne i efektowne oddzielenie salonu od kuchni. Dzięki brakowi zabudowy dolnej partii, możliwe było ulokowanie tam kuchennej wyspy. Wnętrze wygląda bardzo przestronnie a przede wszystkim pozostaje funkcjonalne. 

Abstrakcyjna forma

W nietypowych i wąskich klakach schodowych, schody mogą się stać doskonałym pomysłem na urozmaicenie wystroju, tej często traktowanej pobłażliwie przestrzeni. Podążanie za plastyką pomieszczenia i dostosowanie się do jego kształtu daje zawsze doskonałe efekty. Uzyskanie tego rezultatu w tym przypadku, możliwe było poprzez asymetryczny projekt prowadzenia schodów i pasujące do niego wykończenie.

Metal i Szkło

Metal i szkło to doskonale korelujące ze sobą materiały. Zawsze obronią się w nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu i loftach różnego typu. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na kontynuację wykorzystania tego samego rodzaju szkła przy wykończeniu schodów i jako balustrady zabezpieczającej pierwsze piętro. Daje to wrażenie ciągłości wystroju i zachowuje jednolity charakter wnętrza. Industrialny metal stopni i nie maskowanie elementów instalacyjnych (takich jak np. śruby przy stopniach) dodają wnętrzu zaplanowanej surowości.

Bez balustrady

Pozbawione zabudowy podstawy, zawieszone w powietrzu schody bez balustrady wyglądają bardzo efektownie i nieco ekstrawagancko. Pozwalają na skupienie się na ciekawym wykorzystaniu materiału do ich wykończenia. Nie nadają się do mieszkań, w których przebywając dzieci ale już fantastycznie obronią się w prywatnych studiach i kawalerkach. 

Drabina

Schody o wyglądzie drewnianej drabiny doskonale wpiszą się w minimalistyczne i rustykalne wnętrza. Polecam zwłaszcza jako dojście do antresoli lub drugiego piętra przestrzeni użytkowej np. biblioteki. Schody typu drabina, nadają pomieszczeniu charakter i przełamują konwencję.  W dobrej aranżacji, obronią się we wnętrzu każdego typu.

Które schody podobają Wam się najbardziej?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu