Dach | homify
Dom na linii horyzontu KMA Kabarowski MIsiura Architekci Nowoczesne domy

Dach

Dach

homify to prawdziwa skarbnica najlepszych inspiracji dla tych zainteresowanych pokryciami dachowymi. Znajdziecie tu świetne realizacje wykonane przez ekspertów z całego świata!
homify to prawdziwa skarbnica najlepszych inspiracji dla tych zainteresowanych pokryciami dachowymi. Znajdziecie tu świetne realizacje wykonane przez ekspertów z całego świata!

Jednym z najważniejszych elementów budowy każdego domu jest wybór dachu i jego pokrycia. Dostępne są liczne materiały na pokrycia dachowe, a wszystko zależy od samej konstrukcji dachu oraz jego kształtu.

Czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego? 

Dachy o zróżnicowanych kształtach i konstrukcji wymagają różnych pokryć. Inne czynniki decydujące o materiale na dach to miejsce, w którym nasz dom się znajduje. Wiele zależy od mikroklimatu- w regionach o dużym zanieczyszczeniu powietrza czy też nad morzem ważne jest pokrycie odporne na korozję. Z kolei na działkach zadrzewionych istotny jest materiał odporny na spadające gałęzie. Tam, gdzie często i intensywnie pada deszcz pokrycie powinno być wykonane z materiały gładkiego i śliskiego. Inną istotną kwestią jest kąt nachylenia dachu. Dachy o kącie nachylenia poniżej 15 stopni wymagają pokrycia o większej szczelności- papa lub płaska blacha sprawdzą się wtedy doskonale. Dach o większym pochyleniu pokryć można dachówką. 

Jakie pokrycia dachowe są dostępne? 

Na rynku dostępne są liczne i zróżnicowane pokrycia dachowe. Rozróżniamy różne rodzaje dachówek, a także blachy, papę, lub płyty. Dach pokryć można także drewnem. Dachówki mogą być cementowe lub bitumiczne – te drugie wyglądem przypominają dachówkę tradycyjną, cechuje je jednak dużo większa lekkość. Innym ciekawym materiałem są blachy – w postaci arkuszy lub taśm. Blachy mogą być miedziane, stalowe, cynkowe lub aluminiowe. Płaskie dachy pokrywa się zazwyczaj papą asfaltową. Jeżeli chodzi o pokrycia drewniane, to do wybory mamy gonty drewniane, wykonane z sosny, świerka lub jodły. Materiał ten jest dość ciężki, także dach nim wykładany odznaczać musi się solidną konstrukcją. Inną opcją dla fanów drewna są wióry drewniane – jest to materiał miękki i odporny na działanie korników. Większość z tych materiałów nadaje się zarówno na dachy o prostym kształcie, jak i tym bardzo skomplikowanym. 

Skąd wziąć inspiracje na dachy i ich pokrycia? 

Na homify znajdziecie całą podkategorię poświęconą pokryciom dachowym. Jeżeli chcecie przeglądać najciekawsze inspiracje na dachy i ich pokrycia, kliknijcie na kategorię profesjonaliści na górze strony, a następnie na pod zakładkę pokrycia dachowe i rynny na pasku po lewej stronie. Nie tylko w ten sposób znajdziecie najlepsze inspiracje. Możecie także przeglądać niezliczone projekty domów, zrealizowanych przez architektów z całego świata- jeżeli pokrycie dachu jednego z nich przypadnie Wam do gustu, poprzez homify możecie łatwo skontaktować się z architektem i dowiedzieć się wszystkiego o użytych przez niego materiałach.

JAKIE POKRYCIA DACHOWE SĄ WEDŁUG CIEBIE NAJARDZIEJ EFEKTYWNE? PODZIEL SIĘ Z NAMI SWOJĄ OPINIĄ!
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!